Houby jsou velice rozmanitá říše. Jejich plodnice můžeme nalézt na zemi, pod zemí a velice často také nad zemí. Na kmenech stromů rostou dřevokazné houby, mezi nimiž jsou i kulinářsky ceněné druhy. Už od dubna se můžete setkat s nápadnými plodnicemi Sírovce žlutooranžového, který je zamlada velice vhodný pro kuchyňskou úpravu.
Pýchavka obrovská (Vatovec obrovský) patří k velmi chutným a tedy vyhledávaným houbám. Kde však tuhle houbu nalézt a jak ji kuchyňsky nejlépe upravit?
Jsme na prahu další houbařské sezóny a s tím přichází i pravidelná soutěž portálu naHoubach.cz o titul „Krále houbařů“. Soutěží se pro zábavu, o praktické ceny a v neposlední řadě také o houbařskou prestiž.
Podzimní houbaření a vycházky do přírody mají své magické kouzlo. Lesy hrají všemi barvami a pokud se povede „babí léto“, tak dokáže připravit nezapomenutelné scenérie. Jsou však roky, kdy člověk jen těžko věří tomu, že se děje něco jako globální oteplování. Snad další doba ledová.
Tradiční vánoční pokrm z hub, který nesmí chybět na štědrodenním stole žádného vášnivého houbaře je bezesporu houbový kuba. Recept na vánočního kubu se traduje až k pohanským dobám. Tehdy to bylo jídlo chudého lidu zmítaného častými válkami a hladomory. Až později se z něho vyvinulo jídlo spojené s křesťanskou oslavou narození Ježíše Krista.
Po zimě má většina houbařů pořádný absťák, obzvlášť pokud byla dlouhá a třeskutá. S prvním oteplením a oblevami již spěchají do lesů, sadů, parků a zahrad za jarními houbami. Když jsou zimy mírnější, takové jako byla například ta letošní, tak první houboví poslové jara začínají růst už v březnu.