Napadlo Vás někdy vyrazit na houby v noci? Ťukáte si zřejmě na čelo. Možná se tak ale připravujete o bohatou úrodu hub, kterou byste si za bílého dne z lesa nepřinesli. Na Tišnovsku je houbaření po setmění celkem běžná věc a houbaři vydávající se s baterkami do lesů za soumraku už nikoho zase tak moc nepřekvapí.
Někteří houbaři se právem obávají záměny těchto tří příbuzných muchomůrek a tak nesbírají žádnou z nich. V případě šedivky není o co stát, ale pokud jde o vynikající růžovku, tak je to velká škoda, že ji pomíjejí. Přitom charakteristické rysy každé z této trojice hub jsou natolik specifické, že není zase tak těžké si je zapamatovat.
Soutěžte o titul „Král houbařů 2013“ na portále naHoubach.cz.
Soutěž probíhá v době od 4. října do 4. listopadu 2013 a vyhrát můžete hezké a praktické ceny.
Přiznejte, kdo z Vás si ho nikdy nepřinesl v košíku domů? Komu z Vás se nikdy nepodařilo zkazit si jídlo touto krásnou houbou s dokonalou, avšak falešnou maskou dobráka skýtajícího nezapomunetelný kulinářský zážitek? Ano, vskutku nezapomenutelný!
Houbaření patří k českému národu stejně neodmyslitelně jako dobré pivo nebo chataření či chalupaření. O tom, že Češi chodí do lesa na houby stále častěji, svědčí i studie České zemědělské univerzity, která je součástí „Zprávy o stavu lesa“.
Co se týká dalších základních houbařských pravidel (aby nám to houbaření šlo snáze), tak:
• na houby chodíme ráno, plodnice jsou lesklé od rosy a jsou tedy lépe vidět
• když už musíme na houby o víkendu, tak nenecháváme návštěvu lesa až na neděli, neboť to je les nejvíce vysbíraným; ideálně když se do lesa dostaneme uprostřed týdne
• vyrážíme-li na houby autem, tak v něm nenecháváme žádné cennosti; opuštěná vozidla na krajích lesních cest jsou totiž vděčným cílem všelijakých lapků