Košík: 0,- Kč
Přihlášení
bez zapnutého javascriptu je nutné mít zobrazen tento obrázek

Určovna - Miniaturní červeno oranžová houba na lesní louce mezi jetelem

Nové téma
 • Miniaturní červeno oranžová houba na lesní louce mezi jetelem

  zebra8protonmail.com 24.7.2021 12:41

  Na lesní louce foceno v červenci 2021 mezi jetelem. Jedná se o houbu? V Hagarově Velkém atlasu hub jsem nenašla... předem moc děkuji za pomoc s určením! GK

  odpovědět
 • houbař 2.8.2021 11:27

  Snad Vám dojde upozornění na email - k dotazu není přiloženo foto, takže bohužel není s čím pomoci.

  odpovědět
 • zebra8protonmail.com 2.8.2021 12:41
  Miniaturní červeno oranžová houba na lesní louce mezi jetelem

  Tu je :) děkuji za upozornění. GK

  odpovědět
 • houbař 2.8.2021 17:56

  Nu, fotka není pro určení úplně ideální, tím, že je zaostřeno na jetel, a nikoliv na dané houby. Ale když si to trochu zvětším, tak i přes rozkostičkování fotky mi přijde, že jde o drobné "špičkoidní" kloboučky, z nichž vede tenký, žíňovitý třeň. Pokud tomu tak bylo i ve skutečnosti, pak by se jednalo o druh jménem špička Curreyova (Marasmius curreyi), který bývá obvykle nesprávně označován jako špička travinná. Za mokra je zbarvení povrchu klobouku světle oranžové až oranžovo béžové, zasycháním se zbarvuje do sytě oranžovo červené. Tak zkuste porovnat, jestli to odpovídá Vašemu nálezu.
  https://www.123pilzsuche.de/daten/details/Grasschwindling.htm

  odpovědět
 • zebra8protonmail.com 2.8.2021 21:00

  Vy jste machr, ano! Podle odkazu a co jsem se teď dívala na internetu jste to trefil. Děkuji! Jak to, že houba není ve Velkém atlasu hub??

  odpovědět
 • houbař 3.8.2021 22:57

  Populárně naučné publikace obvykle obsahují určitý ustálený okruh druhů, které jsou nějakým způsobem zajímavé pro širokou veřejnost, plus nějaké další druhy jako určitou, řekněme zajímavost. A jaké další druhy autor do atlasu zvolí, to už je na jeho osobních preferencích. Přeci jenom, počet makromycetů (makroskopických, pouhým okem dobře viditelných hub) rostoucích v ČR je odhadován asi na 5 tisíc druhů, takže těch možností je opravdu mnoho.
  Ve Velkém atlasu hub [Hagara, Antonín, Baier] skutečně uvedena není, k nalezení je ale např. v Hagarově jiné publikaci (Ottova encyklopedie hub) či v Přehledu hub střední Evropy [Holec, Bielich, Beran].

  odpovědět
 • zebra8protonmail.com 4.8.2021 00:38

  Skvělé, děkuji za podrobné informace! Vážím si vašeho času... :) Gita K.

  odpovědět
 • Nová odpověď
Odpovědět

 

 

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace