Vrrr! Poslouchám jen registrované a přihlášené uživatele! Pokud mi chcete dávat povely a hlídat nový obsah, tak se přihlaste nebo registruje!
Donedávna jsem si myslela, že sušení hub na slunci praktikují ze zoufalství ti, kteří dosud nemají sušičku. Při četbě Encyklopedie léčivých hub (Socha, Jegorov) jsem ale s údivem zjistila, že sušením na slunci v houbách několikanásobně vzroste množství vitamínu D. Za pěkného počasí proto nechávám houby opalovat na sítu na balkóně – stačí i jen několik hodin. Sušičku využívám, když prší, nebo když potřebuji houby dosušit (správně usušené šustí!).
Já suším jenom na sluníčku na rámech se sítěmi proti mouchám a pokud je zataženo nebo prší, tak v troubě starého sporáku na dřevo. Stejně suším i ovoce a rajčata, šípky i léčivky. Sušičku sice mám, ale je zánovní už 4 roky a použil jsem jenom jednou - nějak mě neuchvátila, hodně papá elektřiny a taky je dost hlučná.
Umět se obejít bez elektřiny je super, ale nedovedu si v praxi to sušení bylin představit. Třeba potížisti jako kontryhel, jitrocel nebo květ prvosenky apod. - když se nesuší dost rychle, tak hned černají a plesniví. Ve velkém teple zase přijdu o účinný látky... Máš můj obdiv. Jaký byliny využíváš?
S jitrocelem problém není, s kontryhelem ani prvosenkou zkušenosti nemám, ale jinak suším černý bez, kopřivu, třezalku, šalvěj, lípu, dobromysl, meduňku, mátu a letos jsem zkoušel sušit i sedmikrásky:-)
Hezky. My nemáme zahradu, takže šalvěj, dobromysl, meduňku a mátu si užijeme nejspíš až v důchodu (až se přesuneme na vesnici). Zatím sbíráme co příroda dá. Na jaře, když je hub poskrovnu, je radost, že člověk přinese z lesa i něco barevného.