Vrrr! Poslouchám jen registrované a přihlášené uživatele! Pokud mi chcete dávat povely a hlídat nový obsah, tak se přihlaste nebo registruje!
V lese, kam s manželem chodime houbařit, roste na podzim velmi hojně pavučinec fialový. Sám o sobě je poměrně nevýrazný, takže ho běžně přidávám do smaženice, do směsi hub v octě, do sušených hub...na internetu jsou ovšem ohledně jeho jedlosti/jedovatosti rozporuplné informace, nejčastěji je označován jako nejedlý, nicméně setkala jsem se i s názorem, že je tak označován proto, že je to poměrně vzácná houba, která se vyskytuje spíše zřídka, a protože je snadno rozpoznatelná, tak aby se její už tak slabá populace nedecimovala ještě víc. Co je na tom pravdy, samozřejmě nevím. A co vy, máte někdo s pavučincem zkušenosti? Jíte, nejíte, případně proč ano nebo ne? Moc děkuji za všechny názory.
Pavučinec fialový znám a často v lese potkávám. Je to parádní houba. Podobný je pavučinec hercynský. Osobně si nemyslím, že je pav. fial. tak vzácný, tady na Slavonicku ho nacházím běžně. Zatím nevím o nikom, že by ho sbíral a udává se jako nejedlý. Většinou se tak udávají houby pro nevalnou chuť. Pravdou jest taky, že fialová barva podobně jako u lak. ametystové moc ke sběru taky neláká. Někdy lakovky vezmu k ozvláštnění pro jejich barvu a bavím se reakcemi spolustolovníků. Z pavučincovitých sbírám pouze sluky, které patří mezi jedny z mých chuťově nejoblíbenějších hub.
Pokud vím, tak Česká mykologická společnost sběr pavučinců vřele nedoporučuje. Mezi pavučinci jsou smrtelně jedovaté druhy (smrtelně jedovatý pavučinec plyšový způsobuje nejzákeřnější otravy - otrava se projeví až po 3 týdnech, kdy už játrům není pomoci); správné určení pavučinců je mnohdy oříšek i pro zkušené mykology; a pavučinců s fialovým zbarvením je celá řada... Existuje spousta jiných, bezpečnějších druhů hub, vhodných ke sběru (holubinky, žampiony, jedlé zimní druhy).