Košík: 0,- Kč
Přihlášení
bez zapnutého javascriptu je nutné mít zobrazen tento obrázek

Zaklínadlo "psilocybe semilanceata" aneb s magickými houbičkami raději nečarujte

Zaklínadlo "psilocybe semilanceata" aneb s magickými houbičkami raději nečarujte

"Magické houbičky" nebo jen "houbičky". I takto důvěrně se říká druhům lysohlávek (rod Psilocybe), které obsahují halucinogeny. S chladnými rány a přízemními mrazíky přichází jejich doba, začínají růst. Radíme s nimi neexperimentovat, neboť jejich účinky na psychiku jsou velmi nevypočitatelné. Při sbírání těchto hub dokonce můžete balancovat na hraně zákona.

U nás roste několik druhů halucinogenních lysohlávek. Obsahují omamné látky psilociny a psilocybiny. Nejznámějšími našimi lysohlávkami obsahující tyto látky jsou Lysohlávka kopinatá (Psilocybe semilanceata) a Lysohlávka česká (Psilocybe bohemica). U konzumentů se po jejich požití objevují stavy změněného vědomí.

Lysohlávka kopinatá se stala populární houbou po objevu halucinogenních látek v mexických druzích lysohlávek. Další rozbory evropských druhů lysohlávek posléze také potvrdily látky obsahující halucinogenní účinky, i když mnohem mírnější.

10fd050b58_91845643_o2_480

Lysohlávky nejčastěji nalezneme na okrajích lesů v trávě a v kopřivách.

Největší problém u těchto "houbiček" je kolísavé množství halucinogenních látek.  Lysohlávkoví experimentátoři tedy  nikdy nemohou dopředu vědět kolik hub je málo či moc. Člověk, který přebere se pak může potýkat s velkými psychickými problémy. Obvykle ten, kdo je v psychické nepohodě, může po požití lysohlávek upadnout do depresí a mít sebevražedné sklony. Nejhorší je pak ještě kombinace s alkoholem nebo jinými drogami.

V čerstvých plodnicích je obsah účinných látek vyšší než v sušených houbách.

Někdo může pochybit už při sběru, neboť lysohlávky se dají zaměnit s jinými houbami, např. s jedovatými "čepičatkami".

Proč magické ?

Lysohlávky vyvolávají u konzumentů euforii, úsměvnou duševní pohodu, zvýšenou "usměrnitelnou" aktivitu.

Také se objevují zdvořilost a uhlazené chování, různé barevné vize bez úzkostí, které experimentátoři komentují slovy: "Je to, jako když se dívám na barevnou filmovou operetu."

Někteří houbičkáři si oblíbili ztrátu prostorové orientace a "pocit jako by jim rostla křídla a mohou létat". Nemálo jich na to doplatilo životem, když si své nově nabité létací schopnosti ověřovali např. skoky z oken a jiných výšin.

Konzumenti mívají pocity rozbití a prohloubení časových a prostorových souvislostí, deformace tváří a osob. Barvy nabývají krásných, teplých, pastelových odstínů a jsou vzájemně sladěny "jako obrazy impresionistů". (zdroj: středisko prevence a léčby drogových závislostí Drop In).

Co na takovéto houbaření říká zákon?

"Houbičkářství" samozřejmě koliduje i se zákonem. I houbař chycený s menším množstvím lysohlávek může mít problémy, pokud se správní orgán rozhodne věc projednat a pokutovat. V případě lysohlávek nařízení vlády stanovilo, že maximální množství, jehož přechovávání pro vlastní potřebu nebude trestné, je 40 plodnic této houby.

"Vášniví houbičkáři" se ale i v případě menšího úlovku dopouštějí přestupku dle přestupkového zákona, protože neoprávněně přechovávají v malém množství pro svoji potřebu omamnou nebo psychotropní látku. Za takovéto houbaření lze v přestupkovém řízení uložit pokutu až do výše 15 tisíc korun," říká k tomu pražský advokát Oldřich Rozpažil.

"Trestní sazba za přechovávání či distribuci velkého množství lysohlávek osciluje podle okolností a závažnosti trestného činu od jednoho roku až po sazbu osmnácti let. Záleží na konkrétních případech." podotýká advokát.

A co z toho plyne pro praktického houbaře?

Je spousta druhů hub, které jsou jedlé, chutné, bezpečné a lze je sbírat. Dalších nespočet druhů, na které je hezké se jen dívat. Pokud nejste adrenalinový požitkář či jiný experimentátor, kouzelník a dobrodruh, tak doporučení co se lysohlávek týká, když je v přírodě potkáte, je "jen se dívat !".

Tričko, které vidíte v galerii si můžete pořídit "na tomto odkaze".

Diskuse

  • Přidat komentář k článku

eshop_nahoubach_872x1082_872

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace