Košík: 0,- Kč
Přihlášení
bez zapnutého javascriptu je nutné mít zobrazen tento obrázek

Kovář nebo koloděj?

Kovář nebo koloděj?

Někteří houbaři je považují za jeden druh a nerozeznávají je. Jiní si stále lámou hlavu nad tím "jak je rozpoznat". Pojďme se tedy na tyto hřibovité parádníky podívat blíže ať je příště můžete jednoduchým způsobem rozeznat...

Hřib kovář společně s hřibem kolodějem patří mezi nejznámější zástupce "modráků", tedy hřibů, jejichž dužnina na vzduchu intenzivně modrá. Jsou to nejčasnější hřibovité houby. Nalézt je můžeme už od začátku května a rostou až do listopadu.

Hřib „kovář“ (Boletus erythropus)

Hřib kovář roste velmi hojně ve smrkových lesích, pod jedlemi, ale i v bučinách na vápencovém podkladu. Vyskytuje se od nížin až po vysoké hory (v Alpách až do výše 2000 m.n.m.). Kovář málo červiví a nepodléhá plesnivění. Jeho dužnina bývá někdy až dřevitá. Významným znakem jsou krvavě červené rourky u starších plodnic.

hibkov_480

Hřib „koloděj“ (Boletus luridus)

Hřibu koloději se někdy také lidově říká "kolář". Roste ve všech typech lesů i mimo ně, především pod duby, lípami a jedlemi. Pod jehličnany ho nalezneme více zřídka především na vápencovém podkladu v teplejších oblastech. Rourky má od žluté barvy u mladých plodnic až po karmínově červené u starších jedinců.

hibkolodj_800

A jak tedy jednoduše rozpoznat kováře a koloděje?

unnamed_170Hlavním rozpoznávacím znakem je síťkovaný třeň u hřiba koloděje. Síťka má hnědočervenou barvu a velká oka. Hřib kovář má třeň tečkovaný až vločkatý.

Kuchyňské využití kováře a koloděje

"Kovář i koloděj" jsou výborné houby, které se hodí pro všechny kuchyňské úpravy.

Pozor však na dobu jejich vaření ! Zasyrova a nedovařené mohou způsobit žaludeční potíže. V syrovém stavu jsou totiž tyto hřiby slabě jedovaté.

Možná záměna

Pozor na podobnost s „hřibem satanem“. Záměna nebývá příliš častá už jen z toho důvodu, že hřib satan je poměrně vzácná houba, která roste jen v našich nejteplejších oblastech. Takové případy však již byly zaznamenány.

b65f5a07f3_85216030_o2_1000

Zajímavost

Hřib kovář se u nás vyskytuje ještě ve dvou poddruzích jako "Boletus luridiformis var. luridiformis" (má barevně proměnlivý a hrbolkatý klobouk) a "Boletus luridiformis var. junquilleus" (má žluté zabarvení bez červeného pigmentu). Jsou vzácné a neměly by se sbírat.

varieta_luridiformis_810    kov_lut_1000

TEST: podívejte se do galerie k tomuto článku a určete na jaké fotografii je kovář a na které koloděj?

Diskuse

 • Hřib kříšť

  Verun 6.10.2015 19:58
  Kovář nebo koloděj? - komentář

  U nás na chatě ( oblast Lipenské nádrže) roste toto viz. foto..... už babička mne učila, že je to kříšť, sice červená nožička, ale pod kloboučkem žluto tudíž = nejedlý. Víc se mi tedy pletly tyto hřiby kovář nebo koloděj oproti kříšti.

  odpovědět
 • koloděj a kovář

  jan-sedlacek-janseznam.cz 26.6.2017 07:27

  Vážení, jednoduše je rozeznáte podle toho, že na nožce má koloděj jakoby nastříkány červené tečky fixírkou a kovář má zřetelnou síťku. Osobně preferuji koloděje,

  odpovědět
 • Přidat komentář k článku

eshop_nahoubach_872x1082_872

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace