Košík: 0,- Kč
Přihlášení
bez zapnutého javascriptu je nutné mít zobrazen tento obrázek

18.9.2013

Houbaři v snázích i nesnázích: část prvá

Houbaři v snázích i nesnázích: část prvá

Chůze po lese je snadný druh pohybu, ke sběru hub jest však třeba nesnadného ohybu.“ zpíval už bezmála před 40 lety Jarda Štercl s Taxmeny...

Les má své kouzlo v každém ročním období a pobyt v něm je nejen zdravý, ale povznáší i na duchu a dodává sílu. Les je většinou někde poblíž a tedy odkudkoliv i snadno dostupný. Houby bývají častým cílem a zástěrkou výletů do přírody a když nerostou, nic se neděje. Rozhodně to není promarněný čas. Můžeme být houbám vděční, že nás vytáhnou na čerstvý vzduch. Snáze v případě houbaření jasně převyšují nesnáze, ale je třeba si čas od času připomenout zásady, uvědomit si je a neopomenout.

Neztraťte se

V lese se to může stát opravdu snadno. O našich výpravách za plody a krásami lesa by v každém případě měl někdo jiný kromě nás vědět. Minimálně v jakém polesí se nacházíme a za jak dlouho plánujeme svůj návrat. Pokud jsme se vydali prozkoumávat nové, zatím nepoznané lokality a nedostupná zákoutí, tak je dobré si to naplánovat a zkonzultovat ideálně předem s mapou, ať už v papírové nebo v dnešní době již celkem běžné digitální podobě. Přímo v terénu je třeba mít na paměti, že ne všude proniká signál a elektronická zařízení se stávají bezradnými. Osvědčená klasika v podobě skládací mapy, kompasu či snad skautských orientačních dovedností jsou tedy nejspolehlivějšími metodami v nesnázích při orientaci v terénu. Každopádně v dnešní vědeckofantastické době již není hrdinstvím hrát si na hrdinu a mobilní telefon s dostatečně nabitou baterií by měl být při našich výpravách samozřejmostí.GPS navigace je pak jen další třešinkou na dortu.

Zvířátka nechte raději na pokoji

V přírodě se můžeme setkat s divou zvěří. To však v našich zeměpisných podmínkách příliš nehrozí, pokud zrovna nehoníme divoká selátka v mlází. V případě, že se nám to opravdu podaří a rozzlobíme jejich mámu, tak alou na nejbližší vysoký strom, ne na soušku! Přesvědčíme se rychle, že jsme své lezecké umění nezapomněli (i když jsme to nikdy předtím neuměli).

Více předvídatelné je setkání se s divým hmyzem. Přihodí-li se nám nechtěné šlápnutí do vosího hnízda, opět nás nic jiného a lepšího nezachrání než co možná nejrychlejší a nejdelší útěk do bezpečí. Obvykle pár žihadel schytáme, což nebývá nic vážného, nejsme-li alergici! Hadů se také netřeba obávat, jsou plaší a pokud nějakého potkáme, je to velká náhoda.

Obecně platí, chováme-li se v přírodě ukázněně, nikoho neohrožujeme a nedráždíme, tak nám žádná nebezpečí nehrozí. Přírodou zde není myšlen městský park po setmění, kde řádí jiná a daleko nebezpečnější divá zvěř.

Sbíráme jen co známe

Houbař či jakýkoliv jiný návštěvník lesa se může ocitnout v nesnázích i při sběru lesních plodů, kde platí zcela jasné pravidlo: „Co neznám, to nesbírám“. Jedná-li se o houby, tak si v případě neznalosti můžeme pomoci dvěma způsoby. Preventivním a průběžným studiem, kdy se z nás posléze stávají houbaři znalci. Anebo v druhém případě se můžeme ihned vybavit pomůckami jako kapesní atlas hub a určit houby přímo na místě. Profesionální variantou je důkladně si houby nafotit a určit posléze, třeba pomocí nejdostupnějšího média - internetu, např. (Určovací klíč naHoubach.cz). Nejúčinější je porada se znalcem nebo zkušenějším houbařem, nejlépe přímo v terénu anebo např. v houbařské poradně či internetové diskuzi, např. (Určovna naHoubach.cz).

Mírně pozměněná lidová moudrost: „Učený z nebe již taky spadl“ je praxí prověřená. Ve výsledku je třeba spoléhat se vždy jen a jen na sebe. Obezřetnost je na místě a byť jen „pouhý“ pocit nejistoty je varováním, kterým je třeba se zabývat. S „jistotou“ se tedy nejlíp vyhneme jakýmkoliv nesnázím, což platí nejenom při houbaření.

Zažili jste nějaké nesnáze při houbaření? Napište o tom do komentáře k tomuto článku:

Diskuse

 • rady pro..

  IGOR 17.7.2014 20:16
  Houbaři v snázích i nesnázích: část prvá - komentář

  Dobře míněné i pravdivé rady nebudou asi pro byť jen průměrného houbaře,nebo návštěvníka přírody..:-) připomíná mi to trochu jako příručka "Jak se nebát lesa".Určitě je to míněno dobře,ale... :-) největší plus je v tom,že návštěva lesa a přírody vůbec je výborný relax pro tělo i dobrou mysl..tak hodně štěstí při špacírech za plody,nebo plodnicemi...

  odpovědět
 • Základní příručka:-)

  Admino 21.7.2014 09:43

  Je dost lidí, kteří se lesa bojí Igore, tak proč jim jejich obavy zábavnou formou nerozptýlit. No a průměrný houbař si ty základní rady zase může zopakovat:-) Hezký den!

  odpověď na komentář ID 20 odpovědět
 • igor

  IGOR 21.7.2014 11:14
  Houbaři v snázích i nesnázích: část prvá - komentář

  Omlouvám se jestli jsem tím někoho dloubnul do žebírek,ale nebylo to cílem příspěvku...sám jsem takové pochůzky lesem s takovými trochu "začátečníky" absolvoval a formou vážně nevážnou je seznamoval s houbami a okolní přírodou..tak přeji hodně zdaru,přátelé a přijměte moji omluvu... :-)

  odpovědět
 • Admino 21.7.2014 12:45

  Omluvy jest netřeba. Ceníme si jakéhokoliv podnětného příspěvku či komentáře. Ať jsou Vaše toulky přírodou co nejkrásnější:-)

  odpověď na komentář ID 22 odpovědět
 • Přidat komentář k článku

eshop_nahoubach_872x1082_872

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace