Košík: 0,- Kč
Přihlášení
bez zapnutého javascriptu je nutné mít zobrazen tento obrázek

Houbaření a osvěta pro praktické houbaře

Houbaření a osvěta pro praktické houbaře

Houbaření patří k českému národu stejně neodmyslitelně jako dobré pivo nebo chataření či chalupaření. O tom, že Češi chodí do lesa na houby stále častěji, svědčí i studie České zemědělské univerzity, která je součástí „Zprávy o stavu lesa“.

Podle zveřejněného materiálu připadá na každou českou rodinu v průměru 8 kilogramů hub. Česká zemědělská univerzita odhaduje cenu ročně nasbíraných hub na neuvěřitelných 2,7 miliardy korun. Když k tomu připočteme fakt, že houbařská sezóna začíná v červnu a končí zhruba v listopadu, vychází nám, že je Česká Republika "Mekkou" houbařů.

Proč je houbaření českým národním sportem?

Příjemné procházky lákají a sbírání hub má v Česku bohatou tradici. Zapomenout by se nemělo ani na osvětu a propagaci mykologie nedávno zesnulého Miroslava Smotlachy, nestora českých houbařů.

A kde rostou?

Už dávno pryč jsou doby, kdy si každý houbař střežil svá místečka jako oko v hlavě. V době moderních informačních technologií se dá na internetu dohledat kde právě rostou, např. (mapa růstu hub naHoubach.cz).

Chození na houby však s sebou přináší i negativa. Respekt českého národa k přírodě je známý a každoroční otravy po požití smaženice či jiné houbové pochoutky patří mezi ty hlavní. Otravu může způsobit mimo jedovaté houby také skladování v nevyhovujících podmínkách či neodborná příprava. Proto je tak důležité pořádání výstav, kde si může praktický houbař zdokonalit své znalosti, porovnat různé druhy hub, v podstatě očichat a ohmatat jednotlivé jedlé a jedovaté druhy hub. V tom je podstatný rozdíl mezi určováním hub jen podle atlasů.

Diskuse

  • Přidat komentář k článku

eshop_nahoubach_872x1082_872

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace