Košík: 0,- Kč
Přihlášení
bez zapnutého javascriptu je nutné mít zobrazen tento obrázek

Lysohlávka kopinatá (Psilocybe semilanceata)

doba výskytu: srpen, září, říjen barva klobouku: hnědá, žlutá, šedá, olivová
šedo až žlutohnědý
místo výskytu: louky, pastviny, paseky, jiné tvar klobouku: kuželovitý, s hrbolkem
kopinatě zašpičatělý
využití: jedovatá okraj klobouku: rovný
tvar třeně: válcovitý
dlouhý, křivolaký
povrch klobouku: hladký, lysý
zelenavě skvrnitý
konzistence třeně a dužniny: křehká
třeň pevný a tuhý
prsten: nemá
povrch třeně: hladký pochva: nemá
barva třeně: hnědá
světlá, po otlačení modrozelenající
chuť: nepříjemná
hymenofor: lupeny
olivově hnědé, široce přirostlé ke třeni
vůně: nevýrazná
Popis:

Lysohlávka kopinatá se stala populární houbou po objevu halucinogenních látek v mexických druzích lysohlávek, přičemž další rozbory evropských druhů lysohlávek posléze také potvrdily látky obsahující halucinogenní účinky, i když mnohem mírnější. Tato "houbička" roste jednotlivě nebo v menších skupinách v trsech trav na loukách, pastvinách a lesních cestách, často na bohatších půdách převážně v podhorských oblastech. Je to dobře určitelný druh podle tvaru klobouku s výraznou bradavkou.

Zajímavost: Účinné látky se nazývají psilocybin a psylocin. Jakákoliv konzumace těchto hub je pro svoji nevyzpytatelnost hazard se životem!

použitá literatura

Velký atlas hub (Hagara, Antonín, Baier) 2006; Poznáváme houby (Kluzák, Smotlacha, J. a M. Erhartovi) 1985; Houby (Svrček, Vančura) 1988; Houby - Nový klíč (Gerhardt) 1999; Houby - praktický průvodce (Laessoe, Del Conte) 2004

přidat foto

Diskuse

  • blbost

    posvic.vaclavseznam.cz 23/08/2014 23:00

    velice neodborna identifikace houby. Pokud by snedl netoleratni clovek vuci psilocybinu 50 kusu lysohlavky kopinate, nastal by absolutni rozpad ega a pak by se mohlo stat to, co vydame v publicistickych clancich s titulem zfetovany mladik na houbach vypadl z okna. Pro slabsi intoxikaci s rozsirenim vedomi, jasnymi vizualnimi obrazci a uvedomenim si sveho ega staci 20 kusu plodnic.
    Neznam nikoho ve svem okoli kdo by prodaval lysohlavky na kseft. Clovek, ktery to chce zkusit si nejdriv nastuduje a nasbira.

    odpovědět
  • Přidat komentář k houbě

 

 

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace