Košík: 0,- Kč
Přihlášení
bez zapnutého javascriptu je nutné mít zobrazen tento obrázek

Hadovka smrdutá (Phallus impudicus)

doba výskytu: červen, červenec, srpen, září, říjen barva klobouku: zelená, olivová
čertovo vajíčko bílé
místo výskytu: jehličnatý les, listnatý les, smíšený les, parky, křoviny, jiné tvar klobouku: zvoncovitý
využití: v mládí jedlá okraj klobouku: -
tvar třeně: válcovitý, nahoru ztenčující povrch klobouku: slizký
čertovo vajíčko hladké, matné
konzistence třeně a dužniny: dutá prsten: nemá
povrch třeně: hladký pochva:
barva třeně: bílá chuť: nepříjemná
hymenofor: - vůně: nepříjemná, ředkvičková
Popis:

Hadovka smrdutá je pro svůj vtíravý zápach nepříliš oblíbenou houbou. Svým zápachem připomínajícím mršinu často zamoří ve vícero jedincích celý les. Mladá plodnice h. smrduté je známá také jako "čertovo vajíčko" a v této formě je i kuchyňsky použitelná. Dospělé plodnice jsou dlouhé, duté nesoucí zvonkovitý kalich obalený páchnoucím slizovitým teřichem. Pachem je lákán hmyz, který olizuje sliz a přenáší tak na svém těle výtrusy. Roste velice hojně až někdy plevelně v listnatých, jehličnatých lesích, v parcích a zahradách.

Kuchyňské využití: Čertova vajíčka se dají upravovat jako řízky. Musí se však odstranit rosol a obal vajíčka (okrovka). Chuť připomíná ředkev.

Možné záměny: Hadovka valčická, Psivka obecná

Zajímavost: Vědecký název hadovky Phallus impudicus v překladu znamená "penis nestoudný". Tato houba byla považována za mocné afrodisiakum a byla předmětem zájmu lidových léčitelů a bab kořenářek. Čertova vajíčka lidem připomínalo varle, dospělé plodnice pak ztopořený mužský pohlavní úd. Houba tedy byla konzumována především za účelem zvýšení mužské potence.

použitá literatura

Velký atlas hub (Hagara, Antonín, Baier) 2006; Poznáváme houby (Kluzák, Smotlacha, J. a M. Erhartovi) 1985; Houby (Svrček, Vančura) 1988; Houby - Nový klíč (Gerhardt) 1999; Houby - praktický průvodce (Laessoe, Del Conte) 2004

přidat foto

Diskuse

  • Smazena "vajicka"

    Scully 18/02/2015 20:57

    Na platky nakrajena a smazena "vajicka" hadovek jsem kdysi zkousela a mohu je rozhodne doporucit, je to zajimava a netradicni houbova pochoutka. Chut neni neprijemna, jen vice zemita, nez u beznych hub. Problem vidim spis v jejich hledani, vajicko, ktere uz je videt na povrchu pudy ma temer na sto procent v sobe uz prilis slizu, takze pro konzumaci je nutne zkratka hrabat a pokouset se ovjevit vajicka, ktera jsou jeste tvrda.

    odpovědět
  • Přidat komentář k houbě

 

 

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace